ZESPOŁY
Kwartet Camerata
KWARTET CAMERATA, to jeden z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych, który w czasie swojej wieloletniej działalności, od chwili powstania w kwietniu 1984 roku, zdobył uznanie międzynarodowej publiczności i krytyków.
Występował w renomowanych salach koncertowych Europy, Ameryki i Azji.
Brał udział w wielu festiwalach międzynarodowych m.in: w Ludwigsburger Schloßfestspiele, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Łańcucie, Kuhmo Chamber Music Festival, Festival de Wallonie, Festival van Flandern, Ost Belgien Festival, Plovdiv International Festival, Bodensee Festival, Warszawska Jesień, Festiwal Mozartowski w Warszawie, Sintra Festival (Portugalia).
Jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów muzycznych (Paryż – I nagroda, Tokyo – III nagroda, Monachium – III nagroda oraz w Portsmouth specjalne wyróżnienie Yehudi Menuhina za wykonanie III Kwartetu B. Bartoka.
Brał udział w wielu festiwalach międzynarodowych m.in: w Ludwigsburger Schloßfestspiele, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Łańcucie, Kuhmo Chamber Music Festival, Festival de Wallonie, Festival van Flandern, Ost Belgien Festival, Plovdiv International Festival, Bodensee Festival, Warszawska Jesień, Festiwal Mozartowski w Warszawie, Sintra Festival (Portugalia).
Jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów muzycznych (Paryż – I nagroda, Tokyo – III nagroda, Monachium – III nagroda oraz w Portsmouth specjalne wyróżnienie Yehudi Menuhina za wykonanie III Kwartetu B. Bartoka.
Kwartet Camerata nagrał 28 płyt CD dla takich wytwórni jak DUX, Koch International, Ricercar, Thorofon. Były one wielokrotnie wyróżniane i nagradzane – „Diapason d’Or” (magazyn Diapason nr 410 – 1994 r), „Sforzando” (miesięcznik Crescendo nr 14 – 1995 r.) oraz „Pizzicato Supersonic Award” w Luksemburgu (2009).
Płyta KWARTETU CAMERATA z muzyką Schuberta, nagrana przez firmę DUX została ogłoszona przez miesięcznik płytowy Studio „Płytą Roku 1995”, a płyta firmy Ricercar, zawierająca kwartety Moniuszki i Dobrzyńskiego była nominowana do tej nagrody w 1997 roku.
Działalność Kwartetu Camerata została uhonorowana w 1991 roku przyznaniem nagrody im. St.Wyspiańskiego. Zespół był wielokrotnie nominowany do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk” (za nagrania kwartetów Schuberta, Dworzaka, Smetany, Szymanowskiego), a w 1999 roku został jej laureatem w kategorii muzyki kameralnej za płytę „Cztery Pory Roku” Antonio Vivaldiego.
W marcu 2004 członkowie zespołu odebrali z rąk Ministra Kultury odznaczenia „Zasłużony działacz kultury”, a w marcu 2009 brązowe medale „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. Poza koncertami i nagraniami, zespół zajmuje się również pracą pedagogiczną i prowadzi od 1992 roku zimowe kursy dla kwartetów smyczkowych w Gorlicach. W dowód uznania otrzymał w 2003 roku od władz Gorlic symboliczne klucze do bram miasta, a w 2005 roku doroczną nagrodę Starosty Gorlickiego „Mosty Starosty”.
Oficjalna strona zespołu: www.camerata.art.pl
Orkiestra Kameralna Sinfonia Academica
W roku 1998 rozpoczęła swoją działalność artystyczną „SINFONIA ACADEMICA” – orkiestra kameralna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Wydziału Instrumentalno – Pedagogicznego w Białymstoku założona przez prof. Leszka Sokołowskiego.
Od 2003r. zespół współtworzy i prowadzi prof. dr hab. Włodzimierz Promiński prymariusz Kwartetu CAMERATA.
Orkiestra z dużym powodzeniem występowała na wielu prestiżowych koncertach w kraju m.in. w Łazienkach Królewskich w Warszawie, na zakończenie sezonu artystycznego w Filharmonii Białostockiej, koncercie finałowym XVIII CONVERSATORIUM ORGANOWEGO w Legnicy, koncertach w UMFC w Warszawie i za granicą (Francja).
W ciągu wielu lat swojej działalności zespół współpracował z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami i solistami m.in. z Jerzym Maksymiukiem, Konstantym Andrzejem Kulką, Andrzejem Mysińskim, Katarzyną Dudą, Mirosławem Jackiem Błaszczykiem, Marcinem Nałęcz – Niesiołowskim, Janem Miłoszem Zarzyckim, Elżbietą Pańko oraz chórami: Cantica Cantamus, Schola Cantorum Bialostociensis, Polskim Chórem Pokoju, Chórem Kameralnym „AXION” Politechniki Wrocławskiej i wykładowcami białostockiego wydziału UMFC w Warszawie. Dokonał też kilku nagrań dla radia i telewizji, a także nagrał sześć płyt CD: z muzyką W. A. Mozarta, St. Moniuszki, J.S.Bacha, D. Cimarosy,Miłosza Magina, Miłosza Bembinowa oraz kolędami.
European Fine Arts Trio
Trio fortepianowe „European Fine Arts Trio” zostało utworzone w 1999 przez Francuza, Polaka i Szwajcarkę pochodzącą z Tajwanu. Wspólne tworzenie muzyki przy równoczesnych studiach nad literaturą triów fortepianowych, pozwoliło trojgu muzyków uformować zespół o niezwykle wyrafinowanym brzmieniu i ekscytujących interpretacjach.
Poza występami na licznych festiwalach, członkowie „European Fine Arts Trio” są także aktywnymi solistami i kameralistami.
Trio ma w repertuarze dobrze znane utworzy, a także rzadziej grane pozycje z literatury triów fortepianowych.
Pi-Chin Chien — wiolonczela
„…urodziła się aby grać na wiolonczeli … to talent. Czekałem przez dziesiątki lat, żeby coś takiego usłyszeć…” — to słowa Pierra Fournier gdy po raz pierwszy usłyszał grę Pi-Chin Chien. Artystka jest laureatką Konkursu Leonarda Rose w Waszyngtonie. Koncertuje jako solistka i kameralistka.
François Killian — fortepian
Laureat międzynarodowych konkursówi — ARD w Monachium, Arthur Rubinstein w Tel-Avivie i Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.
Tomasz Tomaszewski — skrzypce
Laureat Międzynarodowego Konkursu w Monachium, pierwszy koncertmistrz Deutsche Oper i profesor Hochschule der Kunste w Berlinie. Koncertuje jako solista i kameralista.
Repertuar:
Program 1
Haydn Trio fortepianowe D dur, Hob. XV No. 16
Mendelssohn Trio fortepianowe D dur, op 49
Brahms Trio fortepianowe B dur op 8
Program 2
Haydn Trio fortepianowe G-dur, Hob. XV No. 15
Brahms Trio fortepianowe C-dur, op. 87
Dvorak Trio fortepianowe f-moll, op. 65
Program 3
Czajkowski Trio fortepianowe a-moll, op. 50
Szostakowicz Trio fortepianowe No. 2, op. 67
Program 4
Saint-Saens Trio fortepianowe e-moll, op. 92
Frank Martin Trio fortepianowe
Ravel Trio fortepianowe
Program 5
Chopin Trio fortepianowe g-moll, op. 8
Dvorak Trio fortepianowe f-moll, op. 76
Program 6
Schubert Trio fortepianowe Es-dur, op. 929
Brahms Trio fortepianowe c-moll, op. 101
Adres do oficjalnej strony zespołu: http://efat.ch
Powstały w 1988 roku Henschel Quartett tworzą muzycy — absolwenci Royal College of Music w Londynie i Royal Academy of Music w Kopenhadze.
Kwartet jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów muzycznych:
1993 r – „Charles Hennen Concours” – I nagroda
1995 r – „Mozart Wettbewerb” Salzburg – I nagroda
Konkurs w EVIAN – II nagroda
Konkurs w BANFF – III nagroda
1996 r – Konkurs w Osace – I nagroda
Zespół koncertował w niemal całej Europie, USA, Kanadzie, Japonii i wszędzie spotykał się ze znakomitym przyjęciem krytyki i publiczności. Swój styl gry, Kwartet Henschel doskonalił pod kierunkiem największych mistrzów – Amadeus Quartet, Alban Berg Quartett, Melos Quartett, prof. Franza Beyera.
Występował z takimi wykonawcami jak członkowie Amadeus Quartet, Sawa Quartet, Kwartet Camerata, Johannes Ritzkowsky, Marga Scheurich i Eduard Brunner.
Podstawę repertuaru zespołu stanowi literatura klasyczna i romantyczna, ale znaleźć w nim można także utwory najnowsze — również pisane specjalnie dla Kwartetu Henschel.
W 1994 roku Henschel Quartett nagrał dla wytwórni DIVOX swoją pierwszą płytę CD z utworami J. Haydna. W 1997 roku zostały wydane nowe nagrania zespołu, m. in. z kwartetami Schuberta, Dworzaka, Mendelssohna.
Christoph Henschel — I skrzypce (A. Stradivari)
Markus Henschel — II skrzypce (A. Stradivari)
Monika Henschel — altówka (P. Guarneri)
Mathias D. Beyer — wiolonczela (G.Grancino)
Adres do oficjalnej strony zespołu: http://henschel-quartett.de
Agnieszka Kozło – Katarzyna Ewa Sokołowska
Duet powstał w 1996 roku i pracował pod kierunkiem prof. Maji Nosowskiej w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Następnie studiował w klasie uznanego duetu Hansa-Petera Stenzl i Volkera Stenzl w Hochschule für Musik und Theater Rostock (Niemcy), gdzie w 2005 roku ukończył studia koncertowe (Konzertexam) z najwyższym odznaczeniem.
Duet koncertował w Polsce, Czechach, Grecji, Niemczech, Szwecji, Włoszech, Izraelu, San Marino, a także na Ukrainie dając recitale i występując z orkiestrami.
Brał udział w wielu prestiżowych festiwalach:
– Braunschweiger-Kammermusik-Podium (Niemcy)
– Janačkov Maj (Czechy)
– Chopin w barwach jesieni (Antonin)
– Letnie koncerty w Dziekance (Warszawa)
– Festiwal Muzyki Pawła Szymańskiego (Warszawa).
Jest laureatem międzynarodowych konkursów:
1996 – Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Marcopoulo (Grecja) – III nagroda
1999 – Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku (Czechy)
– I nagroda oraz nagroda specjalna za wykonanie utworu F. Schuberta 2000 – finał XVI Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Caltanissetcie (Włochy)
2003 – Międzynarodowy Konkurs Muzyki XX i XXI wieku im. Valentino Bucchi w Rzymie – II nagroda
2004 – finał Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Republice San Marino
2005 – udział w Międzynarodowym Konkursie ARD Monachium.
Pianistki wielokrotnie były stypendystkami Ministra Kultury oraz fundacji „Zonta International”.
W repertuarze duetu znajdują się utwory zarówno na 4 ręce jak i na 2 fortepiany. Szczególne zainteresowanie muzyką francuską zaowocowało nagraniem płyty z utworami Ravela, Debussy’ego, Fauré i Poulenca. W 2006 roku płyta „Brahms. Mendelssohn” z udziałem duetu została uhonorowana nagrodą Polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyk”.
Artystki zajmują się także pracą pedagogiczną wykładając w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a także w średnich szkołach muzycznych. Od kilku lat prowadzą zajęcia z zakresu kameralistyki fortepianowej na Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Głuchołazach.
Więcej informacji na oficjalnej stronie duetu: http://ravelduo.pl