top of page

niedz., 01 paź

|

Warszawa

Moje życie to śpiew

Koncert w ramach Festiwalu Muzyki Kameralnej na Bielanach

Moje życie to śpiew
Moje życie to śpiew

Czas i lokalizacja

01 paź 2023, 18:00

Warszawa, Carla Goldoniego 1, 01-913 Warszawa, Polska

O wydarzeniu

WYKONAWCY:

Aleksander Teliga – bas,

Magdalena Abłażewicz – sopran,

Halina Teliga – fortepian,

Paweł Świętorecki - prowadzenie

PROGRAM:

E. Kalman „Co się dzieje”

E. Kalman „Czardasz Sylvii” z op. „Księżniczka Czardasza”

E. Kalman Aria Tassila „Graj Cyganie” z op. „Hrabina Mariza”

S. Romberg Duet „Czy ty pamiętasz”

S. Moniuszko „Prząśniczka”

S. Moniuszko Aria Skołuby z op. „Straszny Dwór”

E. Kalman „Choć na świecie dziewcząt mnóstwo” z op. „Księżniczka Czardasza”

E. Kalman Aria Radżamiego z op. „Bajadera”

N. Dostal „Dziewczęta z Barcelony”

D. Siczyński „Lwów, Lwów, ja kocham cię”

A. Kos-Anatolskij „Oj ty dziewczyno”

I. Szamo „Dniprowskij walc”

F. Lehar „Usta milczą, dusza śpiewa” z op. „Wesoła wdówka”

ORGANIZATORZY:

Bielański Ośrodek Kultury, Urząd Dzielnicy Bielany, Biuro Koncertowe Haliny Promińskiej.

Serdecznie zapraszamy!

_____

Aleksander Teliga - bas

Polski śpiewak zaliczany do czołówki europejskich basów. Ukończył studia magisterskie w Konserwatorium im. M. Łysenki we Lwowie na wydziale wokalno-aktorskim. W 2003r. obronił rozprawę doktorską w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W roku 2022 z rąk Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora.

Zadebiutował w wieku 20 lat na scenie Teatru Wielkiego we Lwowie. Występował na scenach takich teatrów, jak: La Scala w Mediolanie, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Teatr Bolshoi w Moskwie, Teatro Colón w Buenos Aires, Teatro San Carlo w Neapolu, Arena di Verona, Gran Teatro La Fenice, Teatro dell’Opera di Roma, Staatsoper Berlin, Royal Danish Opera House w Kopenhadze, Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie.

Występował w gronie światowej sławy śpiewaków, takich jak m.in. Daniela Dessì, Dagmar Schellenberger, Elena Obraztsowa, Dmitri Hvorostovski, Giovanni Bartolini, Renato Bruson, Ferruccio Furlanetto, Paolo Gavanelli. Śpiewał pod batutą takich dyrygentów, jak: Daniel Barenboim, Yuri Temirkanov, Juraj Valčuha, Vladimir Jurowski, Daniele Gatti, Aleksander Wiedernikow, Tadeusz Kozłowski, Krzysztof Penderecki, Andrzej Straszyński.

W 2008 roku za wybitne osiągnięcia wokalno-aktorskie na scenach operowych oraz za całokształt pracy artystycznej i pedagogicznej uhonorowany został przez Związek Artystów Scen Polskich Statuetką Ariona. W roku 2017 otrzymał Medal Miasta Bytomia za szczególne zasługi dla miasta w dziedzinie kultury. W tym samym roku za działania artystyczne został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Od roku 2015 wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki. W 2022 roku otrzymał Medal za zasługi dla UMFC.

Magdalena Abłażewicz – sopran

Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku w klasie śpiewu solowego prof. Aleksandra Teligi. W latach 2015-2020 śpiewała w zespole Tre Donne, z którym wystąpiła w ponad 70 koncertach i zdobyła nagrodę Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Słowiański Zew. Jeszcze w czasie studiów przygotowała partie sopranowe z oper: Jolanta P. Czajkowskiego (Jolanta) i Carmen G. Bizeta (Micaela), Zaporożec za Dunajem S. Hułaka-Artemowskiego (Oksana) oraz operetek: Księżniczka Czardasza E. Kalmáná (Sylwia), Zemsta Nietoperza J. Straussa (Rozalinda). Ukończyła staż artystyczny na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pod kierunkiem prof. Aleksandra Teligi a od lutego 2023 r jest asystentem w klasie śpiewu solowego Profesora Teligi. Często także partneruje swojemu profesorowi w koncertach. Występowała kilkukrotnie na Festiwalu Gloria w Białymstoku, na Festiwalu Muzyki Wokalnej „Viva il canto” zadebiutowała w roku 2019.Występowała na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu oraz nagrywała dla TVP3 w Katowicach. W kwietniu 2023 r debiutowała w roli Micaeli w operze „Carmen” G.Bizeta w reżyserii Wiesława Ochmana.

Halina Teliga

Pianistka, korepetytor, kameralistka,vocal coach.

Absolwentka Konserwatorium we Lwowie. Wieloletni korepetytor Teatru Wielkiego we Lwowie oraz wykładowca Konserwatorium. Od 1991 roku mieszka i pracuje w Polsce. Współpracowała z teatrami operowymi w Polsce i za granicą. Występowała z wybitnymi śpiewakami operowymi: E.Obrazcowa, Walter Donati, Heldrun Gardow, Halina Kalinina, Ildar Abdrazakow, Joanna Cortes, Bogusław Morka, Aleksander Teliga. Od 2005 roku jest Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Muzycznego “GLORIA” w Białymstoku. Od 2015 roku pracuje na UMFC w Warszawie. 0d 2016 roku jest Prezesem Fundacji “BELLA VOCE” Aleksandra Teligi. W 2011 otrzymała medal “Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Udostępnij to wydarzenie

bottom of page