top of page

pt., 10 lut

|

Dwór Karwacjanów

Koncert Gości Specjalnych

Koncert Gości Specjalnych
Koncert Gości Specjalnych

Czas i lokalizacja

10 lut 2023, 17:00

Dwór Karwacjanów, Walerego Wróblewskiego 10 A, 38-300 Gorlice, Polska

O wydarzeniu

Miejsce:

Dwór Karwacjanów

Wykonawcy:

Wojciech Niedziółka - skrzypce

Krzysztof Stanienda - fortepian

Program koncertu:

J.S. Bach - Sonata a-moll na skrzypce solo BWV 1003

  • Grave, 
  • Fuga, 
  • Andante 
  • Allegro

L. van Beethoven - Sonata c-moll nr. 7 op. 30 nr.2 

  • Allegro con brio
  •  Adagio cantabile
  • Scherzo: Allego - Trio
  • Finale. Allegro

K. Szymanowski - Mity op. 30 - Źródło Aretuzy

 P. Sarasate - Zapateado op. 23

Wojciech Niedziółka - skrzypce

Jest 19-letnim skrzypkiem, studentem I roku Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie skrzypiec prof. Łukasza Błaszczyka. W 2016 roku ukończył Państwową Szkołę Muzyczną im. Karola Kurpińskiego w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Anny Rzymyszkiewicz, a w 2022 roku został absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, pod kierunkiem prof. Łukasza Błaszczyka. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów muzycznych organizowanych w kraju i zagranicą. Należą do nich między innymi: I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna w Poznaniu, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, II nagroda Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu, I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Pamięci Aleksandry Januszaitis w Gdańsku czy Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Young Paganini” w Legnicy. Jest także półfinalistą oraz najwyżej sklasyfikowanym Polakiem XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, a także finalistą konkursu skrzypcowego „International LOUIS SPOHR Competition for Young Violinists” w Weimarze.

Występował jako solista z towarzyszeniem takich orkiestr, jak Slovak Sinfonietta, NOSPR, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus Sinfonia Iuventus, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Orchestra Hochschule für Musik Franz Liszt, Polish Camerata, czy Sinfonia Baltica. Brał udział w licznych festiwalach muzycznych, a także prestiżowych programach Morningside Music Bridge oraz Luzerne Music Center w Stanach Zjednoczonych. Swoje umiejętności rozwijał pod okiem wybitnych mistrzów - m.in. Robert Szreder, Noah Bendix-Belgey, Midori, Miriam Fried, Daniel Stabrawa, William vad der Sloot, Marcin Baranowski, Wiesław Kwaśny. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach jako solista w ramach programu „Prezentacje” oraz jako koncertmistrz „Penderecki Youth Orchestra”. Jest także laureatem programu stypendialnego Narodowego Centrum Kultury - „Młoda Polska”.

Krzysztof Stanienda - fortepian

Niezwykle uzdolniony pianista młodego pokolenia, absolwent UMFC w Warszawie w klasie prof. Edwarda Wolanina. Kształci się pod okiem wybitnych pianistów takich jak Wiera Nosina, Martin Hughes, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andrzej Jasiński, Stefan Kutrzeba, Lee Kum-Sing, Krystyna Makowska-Ławrynowicz, Maja Nosowska, Jerzy Marchwiński.

Laureat konkursów krajowych i zagranicznych. W 2008 roku otrzymał nominację do Fryderyków za nagranie muzyki kameralnej. Rok później nagrywał dla Universal Music Polska wspólnie z Kamą Grott i Arturem Kasperkiem.

Współtwórca zespołu Chopin Piano Quintet, z którym w 2014 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej na Litwie, laureatem I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Pianello Val Tidone oraz I miejsce w kategorii Muzyka Kameralna i I miejsce na 12. Międzynarodowym Konkursie “Premio Citta di Padova” w Padwie.

Krzysztof Stanienda jest laureatem programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska 2016”, dzięki któremu nagrał płytę DVD wspólnie z zespołem Chopin Piano Quintet.

W październiku 2018 roku zdobył I miejsce na 7. Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. Antona Garcia Abril w Hiszpanii.

Występował na wielu festiwalach t.j.: Muzyczny Festiwal w Łańcucie, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Krakowie, „Wieczory w Arsenale” we Wrocławiu, Ogólnopolski „Tydzień Talentów” w Kąśnej Dolnej; a także za granicą w Japonii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Holandii, Rosji, Szwajcarii, Szwecji, Hiszpanii i we Włoszech.

Koncertował m. in. z „Sinfonią Varsovią”, „Chopin Academia Orchestra”, Orkiestrą „Wratislawia”, Orkiestrą „Spirit of Europe”, Śląską Orkiestrą Kameralną, Kwartetem Śląskim, Kwartetem „Camerata”, a także ze znakomitymi instrumentalistami tj. Bartosz Bryła, Stefan Kamasa, Piotr Reichert, Jan Stanienda, Marcin Zdunik, Anna Maria Staśkiewicz, Marta Kowalczyk, Magdalena Bojanowicz i in.

Współpracuje jako pianista-korepetytor przy warsztatach muzycznych w Kołobrzegu, Nałęczowie, Żaganiu, Janowcu. Od 2020 roku współtwórca Warsztatów Muzycznych w Podkowie Leśnej. Od 2012 roku jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Udostępnij to wydarzenie

bottom of page